Școala din localitatea Domașnea

Anul 1881 este primul an în care găsim date legate de existența școlii din Domașnea, an în care își face apariția și catalogul în care figurează băieți și fete răspândiți din clasa I până în a VI-a. Până în anul 1918, anul Marii Uniri, limba de predare în școala din Domașnea a fost maghiară. Școala din localitate a funcționat la început într-o clădire de lângă Biserică, împreună cu primăria și cu poliția (jandarmeria și "boactării"). În anul 1941, școala se mută în Casa Bisericii (astăzi Primăria) unde își desfășoară activitatea fără întrerupere până în anul 1972, an în care noua construcție a școlii este dată în folosință. Dascălilor din urmă trebuie să le fim recunoscători pentru că au insuflat copiilor, dragostea pentru învățătură și cunoaștere. Mulțumită lor satul acesta a dat țării și lumii, oameni bine pregătiți.